Ptasia Beczka to miejsce o wyjątkowym znaczeniu dla mew czarnogłowych w Polsce

08 mar 2023 | Aktualności

W sezonie lęgowym 2022 na wyspie Ptasia Beczka gniazdowały śmieszki (ponad 300 gniazd), rybitwy rzeczne (76 gniazd) i najrzadszy gatunek w tym miejscu, czyli mewa czarnogłowa – aż 16 par. W zeszłym roku była to największa kolonia lęgowa tego gatunku w Polsce. Z 16 gniazd zaobrączkowanych zostało 21 młodych ptaków, z których większość wyleciała z kolonii. Zaopatrzone zostały one w obrączki plastikowe ułatwiające zidentyfikowanie ptaka w różnych częściach Europy przez tamtejszych obserwatorów ptaków. Mamy już pierwsze wiadomości o tym, gdzie były widziane ptaki pochodzące z Ptasiej Beczki.

Jesienią ubiegłego roku dwa młode ptaki były stwierdzone w Anglii i Holandii. A teraz w lutym dwukrotnie widziana była nasza młoda mewa czarnogłowa w Portugalii na wybrzeżu Atlantyku. To aż ponad 2300 km od miejsca urodzenia. W kolejnych latach będziemy śledzić losy tak oznakowanych ptaków dzięki informacjom gromadzonym w krajowej bazie POLRING.

Mewa sfotografowana w Portugalii to osobnik w drugim kalendarzowym roku życia. Ptak wykluł się w 2022 roku, a zdjęcie jest z początku 2023 roku. Mewa przepierzyła się jesienią do szaty zimowej ptaka młodocianego. Szatę godową dorosłego ptaka uzyska dopiero w czwartym kalendarzowym roku życia. Dorosłe mewy w szacie zimowej są niemal całe białe, mają jedynie trochę czerni na głowie.

Jak widać Ptasia Beczka, która zaprojektowana została jako bezpieczne miejsce gniazdowania rybitwy rzecznej, ma też szczególne znaczenie dla mewy czarnogłowej. A ten gatunek mewy, podobnie jak rybitwa rzeczna, jest objęty specjalną troską w ramach systemu ochrony ptaków w Unii Europejskiej.

 

Skip to content