Podczas kontroli kolonii ślepowronów ornitolodzy oprócz podstawowych badań zapisanych w projekcie LIFE.VISTULA.PL prowadzą także obserwacje i dokumentują je zdjęciami. Obserwacje ślepowronów w gniazdach i przebywających w kolonii mają na celu stwierdzenie jak często ptaki w drugim roku życia przystępują do lęgów.
Zwykle ptaki decydują się po raz pierwszy na założenie własnego gniazda dopiero w trzecim lub czwartym roku życia, kiedy mają już w pełni upierzenie dorosłego ptaka. Nie w pełni dojrzałe ptaki coraz częściej widywane są w koloniach i zaczynają gniazdować, co może być przyczyną sukcesu populacji ślepowronów w Dolinie Górnej Wisły.
Ponadto podczas wielokrotnych kontroli stawów gdzie gniazdują ślepowrony ornitolodzy uczestniczący w projekcie LIFE.VISTULA.PL prowadzą także obserwacje innych gatunków ptaków. Dane z takich obserwacji zapisywane są na bieżąco w systemie ornitho.pl najczęściej przy użyciu terenowej aplikacji NaturaList. Można tam także wstawiać zdjęcia ptaków dokumentując ważne zjawiska, np. gniazdowanie rzadkich ptaków.
Tak też się stało na stawach w Ochabach gdzie wiosną 2020 udało się zobaczyć i sfotografować najbardziej efektowną i jednocześnie najrzadszą regularnie lęgową w Polsce kaczkę – hełmiatkę. Para ptaków z dwoma młodymi pływała na stawie na którym gniazdują także ślepowrony. Samiec hełmiatki w szacie godowej robi oszałamiające wrażenie nie tylko na samicy ale na każdej osobie wrażliwej na piękno przyrody.